Yeni Zelanda Eğitim Sistemi

Yüzüklerin Efendisinin çekildiği Yeni Zelanda’nın eğitimi hakkında neler biliyoruz? Gelin, bu büyülü ülkenin eğitimine yakından bakalım.

Google image

Yeni Zelanda’da eğitim genellikle hükümet tarafından karşılanır. Öğrenim 5 ile 16 yaşları arasında zorunludur. Devlet okullarında öğrenciler 19 yaşına kadar hükümet tarafından desteklenirler. Yüksek öğrenim sistemi ise İngiltere sistemiyle benzerlik gösterir.

Her ülkenin aynı sayılabilecek eğitim müfredatları vardır. Peki, ya farklılıkları?

Google image

Wānanga Enstitüleri

Yeni Zelanda’ya özgü olan Wānanga enstitüleri Māori kültürünü yansıtan programlar sunar. Eğitim hem hazırlık (‘Māori kaupapa’) hem de güçlü bir kültür zemini ve kurallara (‘tikanga’) dayalı olarak uygulama odaklı yürütülür. Öğrenciler, çalışma alanlarına Māori kültürünün geleneksel değerlerine uygun olarak yeni kritik düşünme tarzlarıyla yaklaşmaya teşvik edilir.

Google image

Alana Özel Eğitim 

Yeni Zelanda’da lisans öğrencilerinin Lisans programlarının bir parçası olarak genel eğitim şartlarını karşılamaları gerekmemektedir. İlk sömestrden itibaren öğrenciler, doğrudan kendi ‘ana dalları’ ile ilgili konu alanlarında öğrenim görmeye başlar.

Öğrencinin ‘ana dalı’ uzmanlaşmayı seçtikleri genel konu alanı içerisindeki özel bir alandır. Örneğin, bir öğrenci Anatomi alanında Fen Lisansı tamamlayabilir. Bu, o öğrenci tarafından alınan tüm derslerin doğrudan anatomi ile ilişkili olacağı anlamına gelir.

Şeref Derecesi

Yeni Zelanda’da şeref dereceleri lisans sonrasında ve lisansüstü seviyelerde verilmektedir. Lisansüstü programlarda verilen şeref derecesi için öğrenciler Lisans derecelerinin ardından ek bir yıl daha öğrenim görmek için başvurabilirler – bu ek 1 yıl aynı zamanda Yüksek Lisans derecesindeki birinci yılları olarak sayılacaktır.

Google image

Akademik kültür

Avustralya ve Birleşik Krallık’taki akademik kültürden izler taşıyan Yeni Zelanda eğitim kurumları, öğrencilerden çalışmalarında inisiyatif ve sorumluluk alabilmelerini ve ders yüklerini bağımsız bir şekilde kontrol edebilmelerini bekler. Öğrenciler, karşılaşabilecekleri sorunları sıralı olarak dikkate almaya ve sınıfta ele alınan konuları başlangıç noktası kabul ederek çözümleri kendi kendilerine keşfetmeye teşvik edilir.

Google image

Ödevsiz Eğitim

Yeni Zelanda’da ödevlere genelde not verilmez ve öğrenciler bunları yapmadıkları takdirde cezalandırılmaz; aksine bunlar öğrenciyi dersin içeriğiyle devamlı olarak ilgili kalmaya teşvik etmeyi ve onlara kendi başlarına sonuçlara ulaşabilmek için önemli araçlar sağlamayı amaçlar.

Kaynak:

https://www.hotcourses-turkey.com/study-in-new-zealand/applying-to-university/new-zealand-education/