Hindistan Çocuklarına Aamir Khan Dokunuşu

Yıllardır hepimizin büyük bir hayranlıkla izlediği Bollywood yıldızlarından Aamir Khan’ı ne kadar tanıyorsunuz? Filmleriyle hep sosyal mesajlar veren, kaliteli senaryoları ile hem düşündürüp hem de eğlendiren Aamir Khan; sizce sosyal hayatında nasıl bir insan? 

Google image

Doğup büyüdüğü ve yaşadığı topluma sadece ekran arkasından yüzünü değil, bizzat elini uzatan Aamir Khan topluma pek çok proje kazandırmış durumda. Ülkenin ona sadece sevgi değil saygı da duymasının nedeni ülkesinin özgürlük mücadelesi, yolsuzluk, eğitim sistemi, cinsiyetçilik, çocuk istismarıyla mücadele gibi meselelerde örnek bir aktivist olmasıdır.

İşte, Aamir Khan’ın dokunuşlarıyla güzelleşen çocukların hikayesi…

İstismara Karşı Çocukların Eğitilmesi

Tüm dünyanın başlıca sorunlarından olan çocuk istismarı, eğitimden önce çocukların güvende olması gerektiğini bizlere tekrar hatırlatıyor. Özellikle Hindistan’da bu sorunun sıklıkla dile gelmesi soruna dair önlemlerin alınmasını da hızlandırmış durumda.

Peki, Aamir Khan’ın çözümdeki payı ne midir?

Hindistan’ın Satyamev Jayate adlı kanalında Aamir Khan’ın sunumuyla başlatılan Child Sexual Abuse adlı TV programı, çocukların istismara karşı bilgilendirilmesi amacını taşıyordu. Aamir Khan’ın çocuklarla sahneye çıktığı ve eğlenceli sohbetlerle çocukları bilgilendirdiği program toplumun sorunlarına güzel bir dokunuşta bulundu.

Hindistan halkı ve çocukları tarafından da çokça sevilen Aamir Khan gibi bir ismin bu projede bizzat yer alması, çocukların kendilerini koruyacak birer Bodyguard bulmalarını sağladı.

Biraz Hintçe olsalar da bölümlerin tamamını dinlemek istiyorsanız tıklayın.

Çocuklarda Obeziteye Karşı Mücadele

Çocukların güvenliğinden sonra vücut sağlığına dikkat çeken Aamir Khan, çağımızın çocuklarında sıkça görülen bir başka soruna el atıyor.

Çocukları obeziteye karşı korumak için iyi bir yaşam tarzı için onlara rehberlik eden Aamir Khan, Child Obesity Team (COST) adlı web sitesinin açılışında desteklerini gösteren bir konuşma yaparak çocukları ve ebeveynleri teşvik etti.

Siteye ulaşmak istiyorsanız tıklayın.

Kuraklıkla Mücadele: Paani Vakfı

Bu sefer de Hindistan’ın kırsal kesimlerinde yağmuru beklerken kuraklıkla mücadele etmek zorunda kalan halka yardım eden Paani Vakfının kuruluşundan çalışmalarına kadar verdiği destekle karşımıza çıkıyor Aamir Khan.

Paani Vakfı, Hindistan’ın Maharashtra eyaletinde kuraklığın önlenmesi ve su havzası yönetimi alanında faaliyet gösteren kar amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşudur. 2016’da Aamir Khan ile birlikte karısı Kiran Rao tarafından kurulan vakıf; 355 talukada bölünmüş 43.665 köyü olan Maharashtra’da ilk yılda 3 talukada, ikinci yılda 30 talukada, üçüncü yılda 75 talukada, dördüncü yılda ise 76 talukada çalışarak kuraklıkla mücadele etmişlerdir.

İşte bu dönüşümden önce Aamir Khan’ın umut dolu sözleri pek çok insana kurtuluş oldu:

Belirli bir konuda çalışırsak ve ona pes etmeden emek verirsek, belki de büyük bir toplumsal dönüşümün parçası olacağız.

Projelerin detaylarına ulaşmak istiyorsanız tıklayın.

Vee Aamir Khan’ın çocuklarla geçirdiği güzel anlardan kareler…

Son olarak sizlere mücadele dolu bir kitap önererek yazımızı sonlandıralım. Hep filmlerini izlediğimiz Aamir Khan’ın biraz da hayatını okusak fena olmaz sanırım. Bunca toplumsal projenin girişimcisi ve bizzat sürdürücüsü olan Khan’ın bu yoldaki hayat hikayesini anlatan bu kitap, bize örnek olması açısından umut olsa gerek…

Keyifli ve umutlu okumalar…