Çocuğunuza Anaokulundan Mektup Var

Avustralya Anaokulları

Avustralya’da yaşıyorsunuz ve çocuğunuz 3,5-4 yaşlarına geldi. Sabah bir bakıyorsunuz eve çocuğunuzu göndereceğiniz anaokulundan bir mektup geliyor. Şaşkınlık içinde mektubu okumaya başlıyorsunuz ama mektup size değil çocuğunuza gelmiş. 

4 yaşlarında başlayan okul öncesi eğitimin zorunlu olduğu Avustralya’da çocuğu okula hazırlamak adına herkes seferber oluyor. Çocuklar hem okul öncesi eğitim ile hem de ilkokul hazırlık sınıfında okula ve öğrenmeye hazırlanıyor. Çocuklar haftanın 15 saatini anaokulunda geçirir. Böylece çocuklar; okula hazırlarken sosyal, zihinsel ve fiziksel becerileri gelişmiş olur. 

Google image

Gelgelelim, bir çocuğu tam yaramazlık ve enerji dolu çağında okula nasıl çekeceğimize. Hem de genellikle 2 yıl süren bir eğitime. İşte, tam da burada öğretmenlerden gelen sihirli bir mektup devreye giriyor. Öğretmen; seni dört gözle bekliyorum, güzel bir yaz tatili geçir ve seneye bol enerjiyle gel diye. Çocuk heyecanlanır, heveslenir. Ailecek herkesin yüzü güler.

Sınıfın her yerinden oyuncaklar, bloklar, Legolar fışkırır, okulların bahçeleri geniştir, içinde mutlaka atlayıp hoplayacakları oyun parkları vardır, birçok okulun kümesi ve tavukları vardır. Avustralya’daki eğitimin gördüğüm en önemli özelliği çocuklara öğrenmeyi sevdirmeye çalışmaları, onun haricinde çok bir şey öğretmezler. 

Çoğu ücretsiz olan düşük bütçeli bu anaokullar hem aileyi zorlamaz hem de çocuğun gelişimine katkı sağlar. İlkokul eğitiminin bir parçası olarak kabul gören anaokulu eğitimi bir okullaşma olarak görülmez. Eğlence ve oyun dolu saatlerdir yalnızca.

Google image

Gelelim, çocukların kalbini çalan o sihirli mektubun içinde ne yazdığına.

Her yıl okula yeni başlayacak olan öğrencilerini mektup yollayan Mrs. Whalen, Okula başlamak, her çocuğun hayatında büyük bir kilometre taşı olduğunu düşünerek bu çalışmayı yürüten öğretmenlerden biri. Hatta bununla kalmayıp çocuğunu kaybetmiş ve fiziksel sorunlardan dolayı okula gelemeyen çocuklara da mektup gönderen öğretmen, okula başlayamayacakları da unutmuyor.

İşte o mektuptan biri:

“Anaokuluna Hoşgeldiniz! 

Benim adım Bayan Whalen ve ben senin öğretmenin olacağım. Bu sene derslerimde sizleri bekliyoruz…

Size harfleri, çıkardıkları sesleri ve nasıl sözcük yapılacağını öğretmek istiyorum. Sayılar, bitkiler ve hayvanlar hakkında çok şey öğrendiğimiz için yanımda olmanı istiyorum. Yaşam döngülerini öğrendiğimizde ve sınıftaki tırtıllarımızın güzel kelebekler haline gelmesini izlerken seni düşünüyorum. Ünlü sanatçıların çalışmalarını incelemek, bilimsel keşifler yapmak ve pek çok harika şey öğrenmek için çok eğleneceğinizi biliyorum. 

Ailenizin, anaokulunun sevinçlerini onlarla paylaşmak için burada olmanızı istediğini biliyorum. Sizi yeni sınıfınıza götürmek, sırt çantanızı asmanıza yardımcı olmak ve gününüz hakkında her şeyi duymak istiyorlar…

Sınıfımın bir parçası olduğun için ve anaokulunda geçireceğin yıl konusunda sana yer vermekten onur duyuyorum.

Sevgilerimle

Mrs. Whalen”

Google image

Böyle bir okulda olmayı kim istemez ki?

Kaynaklar:

Teacher Writes Letter to Children