Nurten Akkuş Kimdir? – Yarının Eğitimi Zirvesi

2-3 Kasım 2019’da Harbiye Askeri Müzesinde üçüncüsü gerçekleşecek Yarının Eğitimi Zirvesinde Küresel Öğretmen Ödülü Finalisti Nurten Akkuş “Bir Çocuk Değişir, Dünya Değişir!” konuşma başlığıyla yerini alacaktır.

Nurten Akkuş Kimdir?

  • Eğitim Nobeli olarak bilinen Küresel Öğretmen Ödülü’nde ilk 10 finalist arasında gösterilen tek Türk öğretmen
  • Çocukların eğitimdeki ilk adımına ışık tutan “Dünyanın En İlham Verici 3 Öğretmeni” ünvanını alan eğitimci 
  • Eğitimde ihtiyaç hissedilen alanlara çözüm üretme amaçlı ulusal çapta birçok projenin yazarı ve koordinatörü
  • Öğrencilerin, kadınların, velilerin ve kimsesiz çocukların hayatlarında ilkleri gerçekleştiren bir fark yaratan öğretmen
  • Eğitime projeleri ile 2016’nın “Yılın Öğretmeni”

Samsun’ un Çarşamba ilçesinde doğan Nurten Akkuş; Ondokuz Mayıs Üniversitesi Amasya Eğitim Fakültesini ikincilikle bitirerek eğitmenlik hayatına adım atmıştır. Sonrasında Sosyoloji ve Sosyal Hizmetler ve Danışmanlık bölümlerinden mezun olan Akkuş; aynı yıl Samsun Asarcık İlçesi’ne bağlı bir köyde, sonrasındaki yıllarda da Bayburt’un soğuk ve uzak bir köyünde Okul Öncesi Öğretmenliği yapmıştır. 

İlerleyen zamanlarda Samsun’un saklı cennet olarak bilinen küçük bir ilçesi olan Ayvacık’taki inşaat sonrası teslim aldığı ilçenin ilk anaokulu olan ‘Ayvacık Anaokulu’ nun kurucu müdürlüğünü yapmıştır. Türkiye’nin en genç okul yöneticilerinden biri olarak yöneticiliğe başlayan Akkuş; öğretmenlik görevini halen bu anaokulda sürdürmektedir. 

Okul müdürlüğü görevine gelir gelmez okulun çevresini düzenlemekle işe başlayıp okulun öğretmenleriyle birlikte bir ekip oluşturarak ilçedeki aileleri evlerinde ziyaret ederek okul öncesi eğitimin önemi hakkında bilinçlenmelerini ve okul öncesi eğitimin yaygınlaşmasını sağlamıştır. Ayrıca eğitimde ihtiyaç hissedilen alanlara çözüm üretmeye, faydalı olmaya yönelik birçok proje yazmış ve koordine etmiştir. 

Yeni eğitim metotları üzerinde de çalışmalar gerçekleştiren Akkuş; Unıcef, AB, MEB, farklı kurum ve kuruluşlar ve STK’larla birçok projede yer almıştır.

Yarının Eğitimi Zirvesi detayları için tıklayınız: http://yarininegitimizirvesi.com