Gian Tu Trung Kimdir? – Yarının Eğitimi Zirvesi

2-3 Kasım 2019’da Harbiye Askeri Müzesinde üçüncüsü gerçekleşecek Yarının Eğitimi Zirvesinde Vietnam- Eğitim Geliştirme Araştırma Enstitüsü’nün (IRED) direktörü Gian Tu Trung “Dijital Çağda Eğitimin Hedeflerini Yeniden Düşünmek” konuşma başlığıyla yerini alacaktır.

Gian Tu Trung Kimdir?

  • Eğitim reformu için çalışan Vietnam’ın eğitim aktivisti
  • Dünya Ekonomik Forumu’nun “Küresel Genç Lider” olarak onurlandırdığı bir yönetici
  • Özgür insanın doğru iş ile yaşaması gerektiğini savunan “Doğru İş” kitabının yazarı
  • Ülkenin eğitimini kalkındırmayı hedefleyen Eğitim Geliştirme Araştırma Enstitüsü’nün (IRED) direktörü
  • Her insanın kendi aydınlanmasının yolunu teşvik eden bir eğitmen
  • Tüm ülke için uzun vadeli bir eğitim stratejisi için çalışan araştırmacı
  • Yöneticiler için eğitim veren PACE Yönetim Enstitüsü’nün ve pek çok ödül organizasyonunun girişimcisi

Ho Chi Minh Kenti Ekonomi Üniversitesi’nden Finans alanında lisans derecesine sahip olan Gian Tu Trung; ayrıca Ulusal Hanoi Üniversitesi’nden (Vietnam) Uluslararası Hukuk alanında da lisans derecesine sahiptir. Cenevre Yüksek Lisans Enstitüsü’nden Gelişmiş Çalışmalar (IMAS) alanında yüksek lisans derecesi almıştır. Halen Asya Karşılaştırmalı Eğitim Derneği (CESA) Yürütme Kurulu üyesi, Hong Kong Eğitim Üniversitesi (EdUHK) İşbirlikçi Araştırmacısı ve ABD Ulusal Eğitim Araştırmaları Birliği üyesidir (AERA). 

Gian Tu Trung, Vietnam’ın eğitiminde reformlar gerçekleştirmek amaçlı Eğitim Enstitüsü’nü (IRED) kurmuş ve halen araştırmacılara, akademisyenlere ve Vietnam’daki yeni nesil eğitimcileri yetiştirmek için çalışan uygulayıcılara cazip bir yer yaratmaya çalışmaktadır.

Ayrıca 2001 yılında Vietnam’daki işletme liderleri ve yöneticileri için lider bir okul olarak PACE Yönetim Enstitüsü’nü kurmuştur. Enstitünün amacı ise Vietnam’da yeni bir iş topluluğunun; bireyler, organizasyonlar ve toplum için liderlik kapasitesini, profesyonel yetenek ve etik standartları geliştirerek şekillenmesine katkıda bulunmaktır.

Gian, OpenEdu Girişimi, Genç Yetenekler için IPL Bursu, Yıllık GoodBooks Ödülü, OneBook Projesi ve diğerleri dahil olmak üzere bir dizi kar amacı gütmeyen eğitim projesinin kurulmasına ve geliştirilmesine öncülük etmiştir. Gian Tu Trung’un kurucu ortağı olduğu bu projelerden bir tanesi, 2007 yılında başlatılan iyi okumayı teşvik etmeyi amaçlayan Okuma ve Tanıtım Projesi; iyi okumayı teşvik etmek için her yıl birçok kategoriye hitap eden GoodBook ödülü vermektedir. 

Ana ilgi alanları arasında eğitim liderliği, vatandaşlık eğitimi ve liberal eğitim yer almaktadır. Ayrıca Yaşam Yönetimi Programı, Öğrenme Devrimi Programı ve “Gerçeği Araştırmada – Zamanımızın Aydınlanmasına Bakış Açısı” kitabının da yazarıdır. Tu Trung’un, 2015 yılında yayınladığı bir diğer kitap olan “Doğru-Aydınlanma Hikayesine Bakış” 2017 yılında “Doğru İş” adında 100.00’den fazla okuyucuya ulaşmıştır. Ayrıca Vietnam’daki eğitim reformuna yaptığı katkıyla, 12 Mart 2013 tarihinde, Gian Tu Trung, Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) “Eğitim Aktivisti” ve “Genç Küresel Lider” olarak onurlandırıldı. 

Vietnam’da eğitim reformu için çalışan, bağımsız bir eğitim aktivist olan Gian Tu Trung, şu anda PACE İşletme Okulu Müdürü, IRED Müdürü ve Phan Chau Trinh Kültür Vakfı Başkan Yardımcısıdır. Her insanın “kendi aydınlanması” yolunu özgür bir insan haline getirmek için çeşitli eğitim faaliyetleri yürütmektedir.

Yarının Eğitimi Zirvesi detayları için tıklayınız: http://yarininegitimizirvesi.com