Feridun Hamdullahpur Kimdir? – Yarının Eğitimi Zirvesi

2-3 Kasım 2019’da Harbiye Askeri Müzesinde üçüncüsü gerçekleşecek Yarının Eğitimi Zirvesinde Kanada Waterloo of University Rektörü Feridun Hamdullahpur “Büyük Değişim Çağında Yüksek Öğretimin Farklılaşması” konuşma başlığıyla yerini alacaktır.

Feridun Hamdullahpur Kimdir?

  • Eğitimde mükemmelliğin değerini savunan Kanada’nın eğitim lideri 
  • Amerika Kıtası’nın 2011 yılından beri tek Türk rektörü
  • Gençlerin hayallerini seçmelerini teşvik eden akademisyen
  • 35 yıllık mühendislik tecrübesine sahip bir Kanada Mühendislik Akademisi üyesi 
  • 27 yıldır dünyanın en yenilikçi üniversitelerinden olan Waterloo Üniversitesinde profesör
  • Kanada için dijital altyapı kurmayı amaçlayan Dijital Altyapı Liderlik Konseyi Başkanı 
  • Kraliçe II. Elizabeth Elmas Jübile Madalyası alan Eğitim ve İnovasyon lideri
  • Kanada’nın ve dünyanın eğitimine ümit veren lider

İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği mezunu olan Feridun Hamdullahpur, yüksek lisansını da aynı üniversitede yapmıştır. Doktorasını ise Nova Scotia Teknik Üniversitesi’nde kimya mühendisliği alanında yapmıştır. Feridun Hamdullahpur, 35 yıldan fazla bir süredir uzman bir mühendis, umut vaad eden bir eğitimci ve iyi bir liderdir. Hamdullahpur, uygulamalı eğitime adanmış yenilikçi bir kültür geliştirmeye adanmışlıkla akademisyenlerin mükemmelliğini geliştirme görevini üstlenmiştir. 

Hamdullahpur’un başkanlığında, Waterloo Üniversitesi art arda 27 yıl boyunca Kanada’nın en yenilikçi üniversitesi olarak seçilmiştir. Enerji Mühendisliği alanında çalışmalar yürüten Hamdullahpur, her zaman tutkulu bir öğretmen ve akademik bir yönetici olarak aktif bir araştırmacı olmuştur. Bu gayretlerinin  neticesinde de 2014 yılında Kanada Mühendislik Akademisi Üyesi seçilmiştir. Ayrıca Hamdullahpur, temel araştırmanın değeri, akademik mükemmellik, ekonomik refah ve toplumsal gelişmenin öncü bir savunucusudur. 

2015 yılında Başkan Hamdullahpur, Kanada için dünya lideri bir dijital altyapı ekosistemi inşa etmek için iddialı bir girişim olan yeni Dijital Altyapı Liderlik Konseyi başkanlığına atandı. Hamdullahpur, 2016’dan beri Waterloo Global Science Initiative’in başkanı da dahil olmak üzere birçok komite ve kurulda görev yapmaya devam ediyor. 2018’de amacı Kanada toplumuna önemli ölçüde katkıda bulunan kişileri seçen Kanada Kraliyet Cemiyeti Özel Seçilmiş Üyesi (RSC) seçilmiştir. Bunun yanı sıra Hamdullahpur, eğitim ve inovasyondaki liderliğine binaen 2013’te Kraliçe II. Elizabeth Elmas Jübile Madalyası almıştır.

Yarının Eğitimi Zirvesi detayları için tıklayınız: http://yarininegitimizirvesi.com